W elektrowni Fukushima I nie doszło do uszkodzenia osłony reaktora

W wyniku wybuchu w elektrowni atomowej Fukushima I nie doszło do uszkodzenia osłony reaktora – powiedział rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, powołując się na zarządzającą elektrownią firmę Tokyo Electric Power co. (TEPCO).

Rzecznik podkreślił, że wybuch nie doprowadzi do wycieku radioaktywnego na dużą skalę. W elektrowni Fukushima I na północy Japonii doszło dzisiaj do eksplozji, zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów. Agencja Kyodo informuje, że cztery osoby zostały ranne. Japoński rząd zbiera zapasy jodu, aby przygotować się na różne ewentualności. Władze Japonii rozszerzyły z 10 do 20 km strefę ewakuacji osób mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych Fukushima I i Fukushima II w związku z wybuchem.

Japoński rząd poinformował, że do elektrowni wysłano specjalną ekipę ratowniczą. Zapewnił również, że zmniejszył się poziom promieniowania w elektrowni atomowej Fukushima I. Premier Japonii Naoto Kan wezwał ludność zamieszkującą tereny w pobliżu siłowni do zachowania spokoju.

Szef japońskiego rządu zapewnił, że władze uczynią wszystko co w ich mocy, by zabezpieczyć zdrowie mieszkańców.

Japońskie władze zbierają zapasy jodu, żeby przygotować się na różne ewentualności.

Źródło: PAP