Europejskie Dni Ptaków 2015

Europejskie Dni Ptaków to międzynarodowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach w pierwszy weekend października. W tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr obserwuje ptaki lecące z terenów lęgowych na zimowiska. Organizatorem Europejskich Dni Ptaków jest federacja BirdLife International, której polskim partnerem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Celem Europejskich Dni Ptaków jest przybliżenie nam różnorodności ptaków, bogactwa ich gatunków, kolorów, głosów, zajmowanych siedlisk, a także zagrożeń, z którymi spotkać się mogą w czasie swojej wędrówki. W dniach 2-4 października w całym kraju odbędzie się ponad 125 wydarzeń zorganizowanych przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Podczas wycieczek i indywidualnych obserwacji ptaki będą liczone, a zebrane dane zostaną przekazane do europejskiego koordynatora, którym w tym roku jest Holandia. Dzięki temu wstępne wyniki obserwacji będziemy znali już w poniedziałek, 5 października.

Pełen spis spacerów ornitologicznych po parkach krajobrazowych, parkach miejskich i innych wydarzeń czyli pokazów slajdów, prelekcji oraz wycieczek dla szkół w podziale na województwa znajduje się na stronie OTOP: http://bit.ly/1LPIZNI

„W czasie tegorocznych Europejskich Dni Ptaków nasi wolontariusze zorganizowali wiele różnorodnych wydarzeń. W Krakowie można wybrać się na wycieczkę rowerową, na Mierzei Wiślanej na – cieszący się dużą popularnością – V Ptasi Piknik, w czasie którego organizowane są warsztaty, odłowy i obrączkowanie ptaków, opowieści o przyrodzie, konkursy z nagrodami i ognisko z poczęstunkiem. W Warszawie spacery odbędą się w kilku parkach miejskich, m.in. w Łazienkach i Parku Skaryszewskim, chętni mogą wybrać się także do rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”. Jeden z naszych wolontariuszy zaprosił nawet na wspólną wyprawę łódką po jeziorze Kromszewickim i ognisko” – mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw

Wysoki i majestatyczny ptak, z długimi nogami i długą szyją. Znany ze swojego charakterystycznego tańca, który wykonują nie tylko w parach w czasie godów, ale także w większych grupach na zlotowiskach. Żurawie chodzą wówczas kłaniając się i kiwając, wykonują piruety i podskakują.
Charakterystyczny jest także ich głośny, niosący się daleko głos zwany klangorem.
Żurawie gniazdują w podmokłych lasach i na torfowiskach, a zimują na płytkich mokradłach w Afryce i południowo wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w dużych stadach.

W Polsce gniazduje regularnie na niżu, najliczniej w północnej części kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). W ostatnich dekadach żuraw zwiększył liczebność, rozprzestrzenił się także na południu i południowym wschodzie kraju. Coraz częściej notowane są przypadki zimowania żurawi w Europie, także w Polsce.

Więcej informacji:
Katarzyna Groblewska
Rzecznik prasowy OTOP
+ 48 500 239 648
katarzyna.groblewska@otop.org.pl

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.
www.otop.org.pl

fot. Żurawie, Cezary Korkosz