Kraje G20 zainwestowały 198 mld dolarów w zieloną energię

Chiny stają się krainą zielonej energii, kraje G20 zainwestowały w minionym roku w energetykę odnawialną 198 mld dolarów, Niemcy zielonym liderem Europy – to tylko niektóre ciekawe informacje jakie przynosi dorocznego raportu PCT.

Coroczny raport funduszu ochrony środowiska The Pew Charitable Trusts (PCT) dotyczący wykorzystania i inwestowania w energię odnawialną w krajach G20 – "Who's Winning the Clean Energy Race" ("Kto wygrywa wyścig po czystą energię").

Wszystkie inwestycje w zieloną energetykę wyniosły w 2010 r. 198 mld dol. co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2009 o jedną trzecią. Najwięcej mocy przybyło w sektorze farm wiatrowych (40 GW, przyrost o 34 proc.).

Energetyka solarna zyskała 57 proc. i 17 GW energii. W odwrocie są natomiast inwestycje w biopaliwa.

Wśród 20 największych gospodarek świata, drugi rok z rzędu najwyższe nakłady na odnawialną energetykę ponoszą Chiny (54,4 mld dol. w porównaniu do 35 mld dol. dwa lata temu). W Państwie Środka najwięcej wykorzystuje się energii z wody (pytanie, na ile rzeczywiście jest to czysta energetyka, bowiem degradacja środowiska przy budowie np. Tamy Trzech Przełomów na Jangcy jest ogromna).

Na drugim miejscu znajdują się Niemcy, ktore wydały 41,2 mld dol., przede wszystkim na farmy wiatrowe. W wiatraki inwestują też najwięcej USA – 34 mld dol. (wzrost o 51 proc.).

Kolejne miejsca zajmują: Włochy (13,9 mld dol., tu króluje energia słoneczna), Brazylia (7,6 mld dol., głównie inwestuje w biopaliwa); Kanada (5,6 mld dol.), Hiszpania (4,9 mld dol.); Francja i Indie (po 4 mld dol.). Reszta UE w sumie zainwestowała 13,4 mld dol.

Największy procentowy skok inwestycji w zieloną energetykę w stosunku rocznym ma Argentyna (568 proc.) i Meksyk (273 proc.). Kraje te zaczęły dostrzegać walory własnego środowiska (woda, słońce) – szczególnie w kryzysie i przy drogiej ropie.

Na przestrzeni lat 2005-2010 gdy publikowany jest raport, najwięcej wzrosły inwestycje w Turcji (190 proc.), Argentynie (119 proc.) i RPA (94 proc.).

Liderami małych, lokalnych inwestycji w ekologiczną energię są Niemcy. Małe spalarnie, biogazownie, farmy wiatrowe zasilają wsie i miasteczka coraz powszechniej. W Chinach głównym źródłem finansowania energii odnawialnej jest państwo.

Obecnie najwięcej zielonej energii na świecie pochodzi z wiatru (193 GW), wody (80 GW), biomasy (65 GW), słońca (43 GW) i źródeł geotermalnych – (7 GW).

Polska wymieniona jest w raporcie raz – jako kraj, w którym obok Szwecji, Rumunii i Belgii są zachęty inwestycyjne w sektorze zielonej energii.

 

Źródło: energiawiatru.eu