Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższego systemu jaskiń

  • Krzysztof Starnawski
  • Krzysztof Starnawski

Przynajmniej 233 km może mieć system jaskiń San Actun – Dos Ajos, między którymi przejścia szuka w Meksyku Krzysztof Starnawski. Na razie polski nurek odkrył kolejny korytarz, który nazwał "Stairway to Heaven".

Jesteś ekstremalny? Dołącz do nas na facebooku!

Celem wyprawy Starnawskiego do Meksyku jest odnalezienie przejścia do studni Blue Abyss w systemie jaskiń San Actun. Jeśli istnieje tam droga z sąsiedniego systemu Dos Ajos, to Polak odkryje najdłuższy system jaskiń na świecie.

'Cenota the Pit' z systemu Dos Ojos to jedna z najgłębszych jaskiń w stanie Quintana Roo na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Jej główne ciągi biegną na głębokości 100 m i mimo wielu prób w dalszym ciągu pozostają niezbadane.
W 2000 roku brytyjski nurek Steve Bogaerts przebył 300 metrów jaskini i nazwał ten odciek korytarza 'The Next Generation Tunnel'. To stamtąd rusza dalsze części jaskini eksploruje Starnawski.

Schody do nieba


– Właśnie zakończyliśmy naszą trzecią wyprawę do 'The Pit' w Dos Ojos. Podczas mojego ostatniego, prawie 12-godzinnego zejścia, udało się odkryć kolejne 180 metrów korytarza. Przejście nazwałem ”Stairway to Heaven”.
Przygotowania do nurkowania zajęły prawie tydzień. Przed zejściem trzeba było naprawić naszą bazę i rozciągnąć połączenie telefoniczne z powierzchnią.  Sprawdziliśmy wszystkie poręczkówki. Porozstawialiśmy stacje tlenowe jak i pomocnicze DPV (Diver propulsion vehicle – podwodne skutery) na końcu ”The Next Generation Tunnel”.
Nowoodkryte przejście utrudniło już i tak ciężki plan nurkowania i wymagało maksymalnej ostrożności.


Nasza ekipa pozostała bez zmian:
Irena Stangierska: wsparcie i zdjęcia
Marek Klyta: wsparcie i transport


Eksplorowałem na podwójnych reabreatherach (aparatach oddechowych) zbudowanych na bazie Hammerhead CCR, które zmodyfikowaliśmy.
Ostatnie zejście wykonaliśmy bez żadnych problemów technicznych. Nie pojawiły się też żadne symptomy choroby dekompresyjnej – opowiada o wyprawie Starnawski.

Ostatnia część wyprawy ”The Pit” ma zawieść Starnawskiego za osuwisko skalne, za którym Polak poszuka drogi do Blue Abyss. Jeśli wszystko się uda, po dwóch kolejnych zejściach trafi do studni.

Źródło: gazeta.pl