Norweskie wilki nie zostaną wytrzebione

Bożonarodzeniowy prezent dla wszystkich kochających norweską naturę. Cztery wilcze rodziny, które miały być odstrzelone w licencjonowanych polowaniach zostały ocalone.

Minister ds. klimatu i środowiska Norwegii  Vidar Helgesen,  wstrzymał 20.12. 2016r. masowy odstrzał norweskich wilków. Cztery wilcze rodziny, które miały być zabite są uratowane. Żyją one w swoich rewirach i nie stanowią zagrożenia dla zwierząt hodowlanych. Mimo tego jesienią tego roku podjęto decyzję o ich odstrzale. Teraz decyzja ta została odwołana.  Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem odstrzał chronionych drapieżników możliwy jest  jedynie w uzasadnionych przypadkach, na podstawie zapobiegania stratom i pod warunkiem, że podjęto wszelkie inne możliwe środki.

Wcześniejsza decyzja o zabiciu czterech wilczych rodzin i 15 innych wilków wzbudziła szerokie reakcje zarówno w Norwegii jak i na forum międzynarodowym.  Ponad 70.000 Norwegów podpisało petycje przeciw polowaniu. Prawie 7.000 Norwegów wysłało do maile do ministra środowiska przez stronę internetową Towarzystwa Ochrony Przyrody i 1764 osób z różnych państw  wysłało angielską wersję tego maila. Doniesienia o planach odstrzału wilków dotarły do 25 europejskich krajów.

Norweskie Towarzystwo Ochrony Przyrody dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ocalenie wilczych rodzin. Razem wywarliśmy ogromna presje na ministra. To społeczne zwycięstwo kibicujących norweskiej naturze, powiedział przewodniczący Norweskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody.

Tłumaczenie Ewa Kowalik kowalikewa@hotmail.com na podstawie: https://naturvernforbundet.no/hjem/full-seier-for-ulven-article36238-113.html

fot. Mateusz Matysiak fotomatysiak.pl