Popielica, sokół wędrowny i kornik drukarz. Noc Biologów kusi atrakcjami
Zapowiada się wyjątkowa noc w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W piątkowy wieczór 15 stycznia każdy będzie mógł skorzystać z wykładów i warsztatów, obejrzeć prezentacje i wystawy, a nawet posłuchać debat profesorskich. Podczas Nocy Biologów będzie okazja, by z bliska zobaczyć popielicę czy sokoła wędrownego, dowiedzieć się, czy kornik drukarz zagraża naszym lasom, nauczyć się oznaczania roślin i popatrzeć na niebo nad Kielcami.
Wykładowcy opowiedzą m.in. czy da się wygrać z alergią, o homo naledi jako nowym gatunku hominida, o zmienności i bogactwie gatunkowym roślin wyższych, o rzadkich i chronionych gatunkach grzybów wielkoowocnikowych Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Będzie można poznać tajemnice rafy koralowej, posłuchać o jaskiniach krasowych czy malarii, dowiedzieć się ile „małpy” jest w człowieku, a nawet sprawdzić swoją kondycję. Organizatorzy zaplanowali też dwie debaty profesorskie: o kieleckim ogrodzie botanicznym i o alergiach.
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zaprasza m.in. na gry i zabawy o tematyce przyrodniczej oraz na przygotowane z przyrodnikami ze Stowarzyszeniem Most prezentacje dotyczące nietoperzy i popielic. Zwiedzający zobaczą ekspozycję płazów i gadów oraz roślin mięsożernych, a dzięki Grupie Sokolników Konnych „Rabiec” staną oko w oko z drapieżnymi ptakami. W planetarium będzie można popatrzeć na niebo nad Kielcami.
Przyrodnicy zapraszają od godz. 17 do 22 do Instytutu Biologii UJK przy ul. Świętokrzyskiej 15. Pełen program Nocy Biologów znajduje się na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=kielce&idp=program