Radar meteo pomaga sledzić nietoperze
Kilkukrotnie informowaliśmy o tym, że na obrazach pochodzących z radarów meteo można czasem ujrzeć klucze ptaków. Dzięki temu radar może być dobrodziejstwem nie tylko dla meteorologów, lecz również dla biologów.
Radary meteorologiczne są po to, aby na żywo obserwować, gdzie występują opady, gdzie wędrują i jaka jest ich intensywność. Jednak fale jakie emitują, dzięki czemu zbierają dane, można wykorzystać także do zupełnie innych obserwacji.
Niektóre z takich obserwacji same cisną się na ekran radarów. Tak właśnie stało się, kiedy radar meteo umieszczony nad zatoką Green Bay, wchodzącej w skład jeziora Michigan, zarejestrował tajemniczy okrąg.
Na animacji ośmiu zdjęć radarowych, którą zamieszczamy poniżej, tuż przed wschodem słońca około godziny 6:00 rano czasu lokalnego, z wysepki Green Island leżącej w zatoce Green Bay rozrasta się okrąg, który po pewnym czasie rozpada się.
Nie trzeba prowadzić szczególnych badań, aby dowiedzieć się, że wyspę zamieszkują całe kolonie ptaków, które wraz ze wschodzącym słońcem poderwały się do lotu i tworząc charakterystyczny krąg rozproszyły się po całej powierzchni amerykańskiego stanu Wisconsin.
Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego radar uznał ptaki za opad atmosferyczny? Otóż ma to związek z jego budową, ponieważ radar wysyła fale radiowe, które poprzez odbijanie i rozpraszanie się o obiekty, informują jak daleko są strefy opadów i jaka jest ich struktura.
W tym przypadku ptaki były na tyle duże i przemieszczały się w zwartych grupach, że zostały odebrane przez radar jako silne zakłócenia lub też opad atmosferyczny. Podobne zjawiska są widoczne na polskich radarach meteo, zwłaszcza jesienią, gdy ptaki odlatują z Polski na południe całymi chmarami.
Na radarach są wówczas widoczne charakterystyczne tory lotów tych ptaków, które mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach nauki. Radar meteorologiczny warty nawet kilkanaście tysięcy złotych może służyć nie tylko meteorologom.
Podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nauki (AAAS) naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonywali biologów z całego świata, że jest to niezastąpione narzędzie do obserwacji chociażby nietoperzy.
Naukowcy mogą obserwować i badać nie tylko żerowanie tych ssaków, lecz także migracje i zmiany w zachowaniu wywołane przez anomalie klimatyczne. Jak wynika z jednego z pierwszych badań poczynionych przy użyciu radaru meteo, nietoperze w latach suchych w upalne noce opuszczają swe kryjówki wcześniej niż w upalne noce w latach mokrych.
Dane były tak szczegółowe, że zaskoczyły biologów. Okazuje się, że tak samo, jak meteorolodzy mogą policzyć liczbę kropel w obrazowanej przez radar chmurze, tak biolodzy mogą się dowiedzieć ile nietoperzy znajduje się w jednej monitorowanej przez radar grupie.
Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) posiada przeszło 20-letnie archiwum danych radarowych, które teraz może posłużyć naukowcom do analizy zachowań latających ptaków i ssaków. www.twojapogoda.pl
Zobrazowanie migracji ptaków z wysepki Green Island w stanie Wisconsin. Dane: NWS.
Źródło: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/108127,radar-meteo-pomaga-sledzic-nietoperze