RDLP w Białymstoku rozmawia z dziennikarzami na temat raportu Greenpeace

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku zorganizowała 18 i 19 kwietnia konferencję i study tour dla dziennikarzy. Podczas spotkania leśnicy wyjaśniali nieścisłości występujące w raporcie Greenpeace, dotyczącym gospodarki w Puszczy Białowieskiej. Na konferencji pojawili się przedstawiciele mediów ogólnopolskich, m.in. portalu Onet.pl, Panoramy i Polskiego Radia.

RDLP w Białymstoku rozmawia z dziennikarzami na temat raportu Greenpeace

 

18 kwietnia w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” Nadleśnictwa Białowieża odbyła się część kameralna konferencji. Gości przywitał Ryszard Ziemblicki, dyrektor RDLP w Białymstoku. Andrzej Antczak z RDLP w Białymstoku przedstawił historię i całokształt działalności nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Odniósł się także do (często błędnie ujętych) zagadnień poruszonych przez Greenpeace w swoim raporcie.

Już w trakcie prezentacji, a także po jej zakończeniu dziennikarze zadawali wiele pytań. Dotyczyły one m.in.:

  • dochodowości gospodarki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej (nadleśnictwa PB są deficytowe i rocznie Fundusz Leśny musi wyłożyć ok. 13 mln zł na ich działalność),
  • wielkości pozyskania surowca,
  • stosunku sprzedaży drewna na rynek lokalny do sprzedaży ogółem.

Na pytania odpowiadał dyrektor RDLP w Białymstoku, Andrzej Antczak oraz nadleśniczowie puszczańskich nadleśnictw: Białowieża, Hajnówka i Browsk.

Podczas części terenowej dziennikarze mogli odwiedzić tzw. miejsca konfliktowe, na których Lasy Państwowe przewidziały zabiegi hodowlane i ochronne, co Greenpeace zakwestionował. Leśnicy na miejscu wyjaśnili, że nieporozumienia wynikały m.in. z błędnie przyjętych przez organizację interpretacji map i opisów taksacyjnych wydzieleń leśnych.

Podczas spotkania dziennikarze mieli okazję zadać wiele nurtujących ich pytań, nie tylko w związku z akcją Greenpeace, ale także całokształtem działalności Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej. Leśnikom konferencja umożliwiła przybliżenie mediom sposobu prowadzenia ochrony lasów poprzez prowadzenie w nich racjonalnej, proekologicznej i odpowiedzialnej gospodarki.

Źródło:lasy.gov.pl