Wielka susza w Europie. Uprawy rolne zagrożone!

To w niektórych europejskich krajach najbardziej sucha wiosna od kilkudziesięciu lat.

Tak mało opadów nie było od lat. Wyjątkowo sucha i słoneczna wiosna, grożąca suszą w północnej Europie, niepokoi meteorologów i rolników – informuje TVP Info. W Wielkiej Brytanii, Belgii, na północy Francji, Holandii i w Szwajcarii zasoby wodne źle się regenerują. A w niektórych krajach obowiązuje zakaz grillowania i palenia papierosów poza domem!

Jak informuje TVP Info, "według brytyjskich służb meteorologicznych marzec był najsuchszy od 100 lat, z ilością opadów na poziomie 40 proc. średniej. Z kolei w niektórych regionach Szwajcarii początek roku należał do najsuchszych, jakie kiedykolwiek notowano, i był porównywalny z suchymi okresami w latach 1884 i w 1921.

Susza daje się już we znaki nie tylko rolnikom. Podczas świąt wielkanocnych na części terytorium Holandii i Belgii, a także w niektórych kantonach Szwajcarii, nie będzie wolno rozpalać ognisk, grillować, ani nawet palić papierosów na zewnątrz domów. Wszystko przez obawy przed pożarami.

Ok. 60 proc. francuskich akwenów ma poziom wody niższy niż normalnie; w szczególności dotyczy to uprawnego obszaru Basenu Paryskiego. W ośmiu departamentach w środkowej i środkowo-zachodniej części kraju wprowadzono pewne ograniczenia w zużyciu wody.

Izba rolnicza regionu Ile-de-France uważa, że sytuacja jest „bardzo alarmująca”, i przestrzegła, że potencjalne straty w niektórych uprawach mogą wynieść 30-40 proc.

W północnej Europie słychać też coraz więcej obaw o tegoroczne żniwa, ich wpływ na ceny żywności. Przypomina się, że rok temu katastrofalna klęska suszy nawiedziła Rosję. Na razie nie ma jednak żadnych niepokojących prognoz na temat Europy Środkowej i Wschodniej".

Źródło: AgroNews