Wystawa „Obywatele Warszawy na rzecz ochrony środowiska”

Przeciętny odbiorca kojarzy dobrze wypromowane organizacje proekologiczne: Greenpeace, czy też WWF. Mniejsze, działające w środowiskach lokalnych również wykonują pożyteczną pracę na rzecz ochrony środowiska. Ekspozycja „Obywatele Warszawy na rzecz ochrony środowiska” ma za zadanie pokazać ludzi oraz organizacje, a przede wszystkim ich ciężką pracę i dokonania w skali osiedla, dzielnicy, czy też miasta.
Działalność grup sąsiedzkich, stowarzyszeń lokalnych i fundacji stała się niezwykle ważna ponieważ współczesne miasto jest naturalnym środowiskiem aktywności ludzkiej. Coraz częściej nie zauważamy sztuczności stworzonego przez cywilizację techniczną otoczenia. Tym bardziej nagląco brzmią wezwania do przywrócenia przyrodniczej równowagi w wielkich aglomeracjach. Nie żyjemy w nich sami. Wespół egzystują rośliny i zwierzęta, adaptując się do wykreowanego przez nas świata. Potrzebują czystej wody i powietrza, słońca i ożywczego deszczu, wolnej od trucizn gleby i nie zaśmieconych rewirów. Ich oczywiste potrzeby my – ludzie – zaczęliśmy dostrzegać i podzielać, bowiem odkryliśmy na powrót, że jesteśmy częścią natury. Toteż działając na rzecz przyrody bronimy siebie – swojej fizyczności, zdrowia psychicznego i moralnego. Taki właśnie przekaz płynie z wystawy, ukazującej wysiłek aktywistów, którzy podjęli się obrony wspólnego nam dobra.
Prezentacja składa się z 19 plansz i będzie pokazywana od 14 września na ogrodzeniu Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz „Kasi” vis-a-vis Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany na ul. Żeromskiego 22/28 Warszawa.
Ekspozycja prezentuje osiem organizacji: Fundację Alter Eko, Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Klub Gaja, Fundację Noga w Łapę, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Bielany – Żoliborz, grupę sąsiedzką Zasadź Drzewko, Zielony Instytut, Stowarzyszenie Warszawa w Europie oraz proekologiczne inicjatywy mieszkańców, które miały miejsce na terenie dzielnicy Warszawa Bielany.
Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, przygotowano wystawę w wersji on-line pod adresem www.dlasrodowiska.pl od dnia 14 września br.
Ekspozycji towarzyszy bezpłatny folder, który będzie dostępny w WOM-ie Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany.
Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
Organizatorzy w przyszłości chcieliby kontynuować projekt prezentacji ludzi oraz organizacji działających na rzecz zielonej zmiany.

Wystawa „Obywatele Warszawy na rzecz ochrony środowiska”
Prezentowana od 14.09.2015 r. na ogrodzeniu Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz „Kasi” vis-a-vis Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany na ul. Żeromskiego 22/28 w Warszawie

 

www.facebook.pl/Warszawa.w.Europie

Kontakt dla mediów:
Jacek Sochan 697 075 825
j.sochan@terra.info.pl