Epoka lodowcaowa jako jeden jeden ze scenariuszy zmian klimatu
Nowa epoka lodowcowa zamiast globalnego ocieplenia: z kolejnym scenariuszem „małej apokalipsy” wystąpili naukowcy z rosyjskiego Obserwatorium w Pułkowie. Habibullo Abdusamatow jest przekonany, że Ziemię w najbliższym czasie czeka nie upał, ale ekstremalne zimno. Przyczyna tego, zdaniem astronoma, leży w obniżeniu aktywności Słońca: podobne okresy nasza planeta już przeżywała, ostatni raz od połowy XVII do początku XVIII wieku.
Zamarzły Temiza, Sekwana i Ren; lodem i metrową warstwą śniegu pokryły się rosyjskie przestrzenie. Po ekstremalnych chłodach tej zimy nikomu nie chce się nawet wyobrażać sobie takich obrazków. Jednak Abdusamatow jest pewien, że właśnie na to ludzkość musi się przygotować. Jego prognozy są oparte na obserwacji aktywności Słońca. Naukowcy rozdzielają 200-letnie oraz krótsze, 11-letnie cykle słoneczne. Obecnie, według schematu Abdusamatowa, trwa obniżenie aktywności Słońca w ramach kolejnego dwustuletniego okresu: Ziemia będzie otrzymywać mniej energii, a więcej oddawać do kosmosu. Póki co, atmosferę grzeje ciepło, zgromadzone przez oceany. Ale już od 2014 roku, jak twierdzi uczony, ludzkość odczuje obniżenie temperatury, a szczyt chłodów przypadnie około 2055 roku, z dokładnością do jedenastu lat. Jednak na razie z prognozami Abdusamatowa nie zgadzają się jego koledzy.
Oto komentarz wicedyrektora Obserwatorium w Pułkowie Jurija Nagowicyna:
„To jedno z najtrudniejszych zadań w nauce. I tu na scenę wychodzi człowiek, który dotąd nie zajmował się klimatem, i zaczyna wieszczyć. Podkreślam, że ta teoria w żadnej mierze nie jest oficjalnym stanowiskiem Obserwatorium w Pułkowie ani Komisji Badań nad Zmianami Klimatu Petersburskiego Ośrodka Naukowego”.
Rzeczywiście, prognozowanie klimatu to trudne zadanie i nie zawsze prognozy się sprawdzają. „Tym bardziej, że u ich podłoża leży jeszcze mniej zbadane zjawisko, jakim jest aktywność Słońca,” – podkreśla ekspert ds. klimatologii Instytutu Geografii Rosyjskiej Akademii Nauk, Jurij Szmakin:
„W rzeczywistości nikt nie zna prawidłowej odpowiedzi, jednak na razie nie obserwujemy żadnych oznak ochłodzenia. Trwa za to stabilne ocieplenie. Nie możemy też prognozować, jakie będzie zachowanie Słońca. Interesująca rzecz: w przeciągu wielu stuleci znano 11-letni w cykl aktywności słonecznej. I ten cykl trwał, a w 2007 roku nagle się zatrzymał. Tzn. w 2007 roku nastąpiło minimum aktywności słonecznej, a potem aktywność powinna była rosnąć w ramach nowego 11-letniego cyklu. Ale on nie nastąpił. I nikt nie wie, dlaczego”.
Abdusamatow ma odpowiedź na zastrzeżenia kolegów: wszystkie genialne teorie były z początku odrzucane przez świat naukowy. I uczony radzi wszystkim – a szczególnie mieszkańcom północnych państw: zbierajcie opał!
Źródło: Głos Rosji, polish.ruvr.ru
fot.sxc.hu