Gdzie podają lepsze żarcie?

Minister rolnictwa Bułgarii Miroslaw Najdenow stwierdził, że jego kraj zwróci się do Komisji Europejskiej z oficjalną prośbą o zbadanie, czy międzynarodowe koncerny w nowych państwach członkowskich UE sprzedają produkty spożywcze „niższej jakości“ niż w krajach zachodnich. O zamiarach bułgarskiego rządu poinformował „Dnevnik” – partner portalu EurActiv w Bułgarii.

Najdenow powiedział, że zapyta komisję oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), czy ponadnarodowe koncerny spożywcze rzeczywiście sprzedają w nowych krajach członkowskich UE produkty o innej jakości, jak to wynika z testów przeprowadzonych ostatnio na Słowacji.

W ubiegłym tygodniu portal EurActiv poinformował o rezultatach słowackiego badania przeprowadzonego na zlecenie tamtejszego stowarzyszenia konsumentów. Podczas testów zbadano wybrane markowe produkty żywnościowe zakupione w supermarketach w ośmiu krajach UE: Austrii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Wśród badanych produktów znalazły się: Coca-Cola, czekolada Milka, pieprz i papryka Kotanyi, kawa rozpuszczalna Nescafe Gold, kawa ziarnista Jacobs Kronung i kawa Tchibo Espresso. Z testowanych produktów tylko czekolada Milka miała identyczną jakość we wszystkich badanych krajach. Największe różnice w jakości w poszczególnych krajach występowały w wypadku pieprzu Kotanyi. Produkty o niższej jakości trafiały zawsze na rynki wschodnie UE, nigdy odwrotnie.

Zdaniem Najdenowa, gdyby w UE istniały podwójne standardy w produkcji żywności i różnice jakościowe, byłaby to sytuacja „nienormalna”. Zapowiedź ministra padła w środę po jego spotkaniu z przedstawicielami koncernów, których produkty brały udział w słowackim teście. Producenci określili wyniki badań jako „spekulacje”. Najdenow podkreślił jednak, że będzie dążył do tego, by sprawą zajęły się unijne instytucje.

Minister zapowiedział, że Sofia może rozważyć podjęcie odpowiednich kroków prawnych, jeśli okaże się, że Bułgaria jest traktowana jako członek UE drugiej kategorii. Powiedział też, że przeprowadzona zostanie dogłębna analiza produktów wprowadzanych do obrotu w Bułgarii, ponieważ bułgarscy konsumenci mają prawo wiedzieć, czy istnieją różnice w jakości produktów żywnościowych tej samej marki sprzedawanych w Europie Zachodniej i w Bułgarii.

Z tego powodu Najdenow chce zwrócić się do komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalliego z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Zaznaczył, że zamierza podnieść tę kwestię podczas najbliższego spotkania ministrów rolnictwa UE w dniach 16-17 maja. Wystosował także zaproszenie do przedstawicieli EFSA, by ci odwiedzili w maju Bułgarię. (tmw)

Źródło: euractiv.pl