Japonia: do elektrowni udało się doprowadzić linię energetyczną

Udało się doprowadzić linię energetyczną do uszkodzonej w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami elektrowni atomowej Fukushima I – podała zarządzająca siłownią firma TEPCO, potwierdzając, że do elektrowni można dostarczać prąd.

Choć nie wiadomo, czy to wystarczy, by wznowić pracę pomp służących do chłodzenia prętów paliwowych, agencja Reutera nazywa doprowadzenie linii energetycznej "krokiem naprzód".

"TEPCO połączyło zewnętrzną linię przesyłową z punktem podłączenia w elektrowni i potwierdziło, że (do siłowni) może być dostarczany prąd" – brzmi komunikat operatora.

Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy pompy działają i nie są uszkodzone.

W pierwszej kolejności uruchomione zostaną systemy chłodzenia w reaktorze nr 2, ponieważ "wydaje się on mniej zniszczony" niż pozostałe reaktory – poinformowało TEPCO.

Następnie włączone zostaną systemy chłodzenia w reaktorach nr 1, nr 3 i nr 4.

Jeśli te systemy zadziałają, nastąpi przełom – pisze Reuters. "Jeśli uda się włączyć elektryczne pompy i będzie można wpompowywać wodę do rdzenia (…), w ciągu kilku dni" sytuacja powinna być pod kontrolą – powiedział ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego profesor Laurence Williams z brytyjskiego University of Central Lancashire.

Jeśli jednak systemy chłodzenia nie zadziałają, ostatecznym środkiem może okazać się zalanie uszkodzonych reaktorów betonem i piaskiem, co zapobiegłoby katastrofalnemu wyciekowi substancji radioaktywnych.

W piątek japońska agencja energii atomowej podała, że gorzej ocenia sytuację w elektrowni i podniosła z 4 do 5 jej ocenę w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES).