Konkurs „Miedź w domu 2012”
Włoski Instytut Miedzi (IIR) we współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi (ECI) ma zaszczyt zaprosić projektantów i studentów na 4-tą edycję międzynarodowego konkursu na projekt i wykonanie przedmiotów użytkowych z miedzi lub jej stopów pod nazwą Miedź w Domu (Copper and the Home).
Miedź jest powszechnie stosowana w nowoczesnym projektowaniu i wykonawstwie przedmiotów użytkowych. Materiał ten poza swoimi doskonałymi własnościami fizycznymi posiada także szereg nowo odkrytych właściwości, do których należy zdolność do eliminacji groźnych zarazków i wirusów chorobotwórczych oraz grzybów najczęściej występujących na powierzchniach dotykowych. Poza atrakcyjnym wyglądem oraz stuprocentowym odzyskiem (recyklingiem) po zakończeniu okresu eksploatacji, miedź oferuje szeroką gamę zastosowań i inspiracji dla projektantów.
O konkursie
Przedmiotem Konkursu jest projekt i wykonanie przedmiotu z miedzi lub jej stopu (np. mosiądzu, brązu, miedzionikielu). Organizatorzy czekają na oryginalne, intrygujące oraz rewolucyjne pomysłyprzedmiotów, które mogą być wykorzystane w domach, budynkach i mogą należeć do jednej z poniższych kategorii użytkowych:
- Meble (krzesła, stoły, wózki, stoliki kawowe, regały)
- Akcesoria meblowe (wieszaki na ubrania, półki, wazy)
- Pokrycia i przedmioty dekoracyjne (elementy pokrycia ścian, podłogi, ścianki działowe, osłony, drzwi)
- Elementy wyposażenia technicznego do szpitali, szkół, budynków użyteczności publicznej (stoliki nocne, meble, krany, poręcze)
Dopuszcza się zastosowanie innych materiałów w budowie przedmiotów zgłoszonych do konkursu, jednak miedź lub jej stop muszą stanowić najważniejszy materiał konstrukcyjny.
Uczestnicy
Konkurs jest przeznaczony dla osób, które do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń nie ukończyły 40 roku życia i należą do jednej z poniższych dwóch kategorii:
· Projektanci, architekci, osoby indywidualne i zespoły, a także osoby zatrudnione w tych branżach;
· Studenci lub zespoły studentów uczelni kształcących w kierunkach takich jak grafika, dekoracja wnętrz, projektowanie wnętrz; pracownicy naukowi wydziałów architektury i projektowania wnętrz; studenci studiów doktoranckich i magisterskich lub uczestnicy podobnych kursów edukacyjnych koordynowanych przez co najmniej jednego wykładowcę.
Nagrody
Laureatom najwyżej ocenionych prac, jury konkursowe przyzna nagrody:
W kategorii projektów profesjonalnych:
- I nagroda: 4000 euro
- II nagroda: 2500 euro
W kategorii projektów studenckich:
- nagroda: 1500 euro
Jury konkursoweoprócznagródgłównychuprawnionejestdo przyznanianagródex aequo jak i wyróżnień.
Wyniki Konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Włoskiego Instytutu Miedzi oraz Europejskiego Instytutu Miedzi, a także na łamach specjalistycznych periodyków i portali internetowych. Ceremonia uroczystego przyznania nagródodbędziesięw grudniu2012 roku.
Jury
Nadsyłane projekty będą oceniane przez profesjonalne jury złożone z wybitnych architektów i projektantów:Luisa Bocchietto (architekta i prezesa ADI, Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego), Odoardo Fioravanti (specjalisty wzornictwa przemysłowego) oraz Marco Romanelli (architekta i krytyka designu).
Odoardo Fioravanti, który zasiada w jury konkursu, jest laureatem konkursu i autorem nagrodzonego projektu „Verderame” (zielona miedź) – awangardowej koncepcji wewnętrznego wykończenia podłóg, którą współtworzył wraz z Tommaso Calderą oraz Paolo Giacomazzim.
Zgłoszenia
Projekty wraz z wypełnionymi formularzami zgłoszeniowymi należy wysłać do dnia 30 września 2012 roku. Więcej informacji o konkursie (formularze i regulamin konkursu) znajduje się na stronie www.copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-miedz-w-domu-2012
Dodatkowe informacje o projektach z wykorzystaniem miedzi można znaleźć na stronie www.copperindesign.org.
Projekty nagrodzone w roku 2011
|
|
|
Projekt pt. „Willy” autorstwa Emanuele Magini Pierwsza nagroda w kategorii projektów profesjonalnych |
Projekt pt. „Segui la tua passione”autorstwa Ernesto Messineo Druga nagroda w kategorii projektów profesjonalnych |
Projekt pt. „4.5 mm” autorstwa Anaick Lejart Pierwsza nagroda w kategorii projektów studenckich |
Informacje dodatkowe:
Copper Alliance(www.copperalliance.org)to nowa marka jednocząca regionalne i krajowe biura promocji miedzi należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Miedzi (ang. International Copper Association Ltd. ICA). Wprowadzenie nowej marki Copper Alliance ma na celu wzmocnienie wizerunku oraz poprawę efektywności działań promocyjnym prowadzonych na ponad 60 krajowych rynkach.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)(www.pcpm.pl)bezpośrednio współpracuje z European Copper Institute (ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi, wyrobów z miedzi i jej stopów, na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju jak i w krajach Europy Centralnej. Jego działalność jest koordynowana oraz współfinansowana przez ICA z siedzibą w Nowym Jorku.
Zadaniem PCPM jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi oraz dąży do tego by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy zdrowie człowieka.