Pierwszy – i darmowy – uniwersytet ekologicznego rolnictwa. Nauczy nawet śpiewu
Powstał pierwszy w Polsce Ekologiczny Uniwersytet Ludowy. Podczas dwuletniego, intensywnego kursu studenci dowiedzą się nie tylko, jak stworzyć i prowadzić organiczne gospodarstwo, ale także nauczą się komunikowania, rzemiosła, wideofilmowania, a nawet… śpiewu. Kursy są darmowe. Pierwsza edycja już trwa, ale można się zgłaszać na następną.
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy stworzyli Ewa i Peter Stratenwerth, którzy w małej wsi Grzybów na Mazowszu prowadzą gospodarstwo z certyfikatem Agrobiotestu. Peter Stratenwerth jest Szwajcarem, w swojej ojczyźnie ukończył szkołę rolnictwa biodynamicznego, od 1989 roku w sposób przyjazny Ziemi gospodaruje w Polsce. Jego żona jest biologiem-antropologiem, pochodzi z Warszawy. W gospodarstwie uprawiają zboża, rośliny motylkowe i dynie, hodują kozy i krowy, produkują ser oraz pieką chleb. Prowadzą też Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”.
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy powstał z dwóch powodów. – Jeden to moja fascynacja uniwersytetami ludowymi, które obserwowałam w Danii, a potem odkryłam, że mają tradycję także w Polsce. A z kolei mój mąż 30 lat temu ukończył czteroletnią szkołę rolnictwa ekologicznego w Szwajcarii – mówi Ewa Stratenwerth.
Wyjątkowy uniwersytet powstał dzięki dofinansowaniu duńskiej Fundacji Velux, a program pierwszego kursu opracowano we współpracy międzynarodowej dzięki projektowi z programu Erasmus+). W Grzybowie stanął budynek z pokojami dla studentów, pracownią stolarską i ceramiczną.
Pierwszy kurs rozpoczął się we wrześniu. – Zainteresowanie było ogromne, zgłosiło się ponad sto osób. Ale gdy zaczęliśmy się spotykać, okazało się, że chętnym bardzo podoba się pomysł, są zainteresowani ekologicznym rolnictwem, ale myśleli, że to będą tylko zjazdy i nauka korespondencyjna. Nie mieli świadomości, że kurs jest tak intensywny – zaznacza rozmówczyni ecoPressu. Studenci nie tylko spotykają się w Grzybowie. Ważnym elementem programu są praktyki w gospodarstwach ekologicznych w całej Polsce. Trwają 14 miesięcy, 35 godzin tygodniowo.
Ostatecznie naukę w ramach pierwszego kursu rozpoczęło we wrześniu 13 osób. W większości są to mieszkańcy miast zainteresowani permakulturą i samowystarczalnymi gospodarstwami, którzy już kupili kawałek ziemi, albo zamierzają to zrobić. Najbardziej związany z rolnictwem uczestnik zajęć to młody Niemiec, który wytrwale uczy się języka polskiego. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do osób w wieku 18-25 lat, ale studentami są też osoby około czterdziestki. Jedną z idei uniwersytetów ludowych jest bowiem nauka przez całe życie.
Uniwersytet jest darmowy, studenci płacą jedynie za dojazdy. Nauczą się nie tylko o wymaganiach glebowych, nawożeniu, serwisowaniu urządzeń, o roślinach i zwierzętach. Jedna trzecia zajęć stacjonarnych poświęcona jest na takie zagadnienia, jak współpraca w grupie, umiejętność komunikowania się, a także wiklinarstwo, stolarstwo czy ceramika. Uczniowie poznają m.in. historię ekologicznego rolnictwa i ważne dla niego postacie, wiejską architekturę, zagadnienia związane z ochroną środowiska, wynaturzeniami rolnictwa i hodowli zwierząt. W bogatym programie są też zajęcia ze specjalistycznego języka angielskiego, wideofilmowania, tworzenia haiku, a nawet nauka emisji głosu i śpiewu.
– Idea uniwersytetu ludowego wiąże się z całościowym podejściem do człowieka, żeby nie rozwijał się tylko w wąskiej dziedzinie. Umiejętność współpracy, komunikacji jest niesłychanie potrzebna, a w Polsce jest na niskim poziomie – nie umiemy dyskutować. Co do śpiewu ma on ogromną rolę w budowaniu wspólnoty. Jest wcześniejszy od mowy, najpierw ludzie porozumiewali się, wydając dźwięki, nawołując, tworząc rytm. Uczymy też trochę rzemiosła, aby rozwijać kreatywność – tłumaczy twórczyni uniwersytetu. Pod koniec kursu będzie można przystąpić do egzaminu umożliwiającego zdobycie kwalifikacji zawodowych rolnika.
Osoby zainteresowane tak głębokim podejściem do uprawy ziemi mogą skorzystać z drugiej edycji kursu, która rozpocznie się w kwietniu 2016 roku. Zgłaszać się można do końca grudnia. Formularz i szczegółowe informacje znajduje się na stronie www.eul.grzybow.pl
Zdjęcia: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy.