Polska już po raz piąty stanęła „Po stronie natury”

Dobiega końca 5. edycja programu „Po stronie natury”, w ramach której posadzony został już piąty milion drzew. W tym roku organizatorzy nagrodzili też kwotą 100 tysięcy złotych aż 11 projektów proekologicznych odpowiadających na lokalne potrzeby. Prawie 600 tysięcy osób wyraziło poparcie programu w mediach społecznościowych i pokazało, że jest „Po stronie natury”.

 

Program „Po stronie natury” to przede wszystkim coroczne sadzenie miliona drzew w Beskidzie Żywieckim oraz budowanie wśród Polaków świadomości ekologicznej. Symbolicznym podsumowaniem każdej edycji jest Wielkie Święto Sadzenia Drzew, które w tym roku odbyło się 11 maja, tradycyjnie w Węgierskiej Górce. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach i zabawach ekologicznych. Największą atrakcją tegorocznego Święta był koncert ambasadora programu – Sebastiana Karpiela-Bułecki z zespołem Zakopower. Dodatkowo podczas wydarzenia swoje drzewo posadzili znani blogerzy: Maciej Budzich – Mediafun oraz Anna i Jakub – Podróżniccy.

 

W tym roku oprócz Wielkiego Święta Sadzenia Drzew zorganizowane zostały dwa dodatkowe nasadzenia: w Nadleśnictwie Siewierz i Nadleśnictwie Mirosławiec, w które zaangażowali się pracownicy firmy Żywiec Zdrój oraz lokalna społeczność i dzieci z  okolicznych szkół. Wydarzenia były okazją do aktywnego włączenia się w działania na rzecz przyrody. Wspólnymi siłami uczestnicy dwóch akcji zasadzili łącznie aż 4 tysiące drzew.

 

Dodatkowo w kwietniu i w maju, w największych polskich miastach odbyły się akcje ambientowe. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, dzięki specjalnie przygotowanemu nośnikowi, wyposażonemu w duży ekran, aparat i łącze internetowe, prawie półtora tysiąca osób zobaczyło swoje zdjęcie w przestrzeni miejskiej, na internetowych billboardach. W mediach społecznościowych umieszczono blisko tysiąc dedykowanych fotografii, zarówno na profilach prywatnych, jak i na oficjalnym profilu Żywiec Zdrój. Dodatkowo rozdano niemal półtora tysiąca sadzonek, które były specjalnym prezentem dla przechodniów.

 

Nieodłącznym elementem „Po stronie natury” jest coroczny konkurs grantowy, w którym placówki oświatowo-wychowawcze mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów ekologicznych, odpowiadających na lokalne potrzeby. W ramach 5. edycji konkursu, nakładem 100 tysięcy złotych dofinansowano aż 11 lokalnych inicjatyw proekologicznych. Grant zdobyło między innymi Towarzystwo Mykologiczne z Warszawy, Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate z Kamiennej Góry oraz Urząd Gminy w Pszczółkach. Dla laureatów wszystkich edycji konkursu w październiku odbędzie konferencja, podczas której grantobiorcy będą mogli podzielić się najlepszymi ekologicznymi praktykami.

 

Program „Po stronie natury” jest realizowany od 2009 roku, we współpracy trzech partnerów: Żywiec Zdrój, Fundacji Nasza Ziemia i Lasów Państwowych. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz edukacja o istotnym wpływie drzew na środowisko, w którym żyjemy. W ramach programu, co roku realizowana jest akcja sadzenia miliona drzew w Beskidzie Żywieckim oraz ogólnopolski konkurs grantowy. W ciągu pięciu lat, pięcioma milionami drzew, obsadzono teren o powierzchni 890 ha. Nakładem 600 tysięcy złotych dofinansowano aż 100 lokalnych inicjatyw proekologicznych.

 

 

 

Kontakt prasowy:

Monika Piekarska

Specjalista ds. PR Żywiec Zdrój S.A.

tel. 519 064 147, e-mail: monika.piekarska@danone.com

 

Aleksandra Modzelewska

The Addictives

Biuro Prasowe programu ”Po stronie natury”

tel. 666 381 468, e-mail: aleksandra.modzelewska@theaddictives.com

 

***

O firmie Żywiec Zdrój S.A.:

Firma Żywiec Zdrój S.A. na początku swojego funkcjonowania była niewielkim zakładem produkującym wodę źródlaną. Dynamiczny rozwój sprawił, że w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną. Obecnie zatrudnia ponad 500 pracowników i według rankingu dziennika Rzeczpospolita znajduje się w czołówce polskich przedsiębiorstw (Lista 500). Produkty Żywiec Zdrój można znaleźć w połowie polskich domów. Firma była wielokrotnie nagradzana za działalność biznesową, zdobyła między innymi Tytuł Lidera Polskiego Biznesu.

W strategię działania Żywiec Zdrój S.A. na stałe wpisana jest realizacja projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wspiera nie tylko miejsca, w których działa, ale też prowadzi ogólnopolskie programy o charakterze edukacyjnym i z zakresu ochrony środowiska. Za działalność w ramach programu ekologicznego „Po stronie natury”, firma została nagrodzona tytułem Dobroczyńca Roku.

 

O Lasach Państwowych:

Lasy Państwowe to największa w Europie organizacja dbająca o obszary leśne. Tereny, którymi się opiekują stanowią niemal ¼ powierzchni kraju. Lasy Państwowe generują blisko 300 tys. miejsc pracy w sektorze leśno-drzewnym, a bezpośrednio w organizacji pracuje około 25 tysięcy osób. Dzięki swojej 90 letniej tradycji i imponującemu doświadczeniu, pracownicy Lasów Państwowych co roku sadzą 500 mln drzew,  tworząc warunki sprzyjające korzystaniu z dobrodziejstw polskich lasów. Ich najważniejszym celem jest zachowanie  ciągłości gatunkowej drzew, które należą do dobra wspólnego wszystkich Polaków. Leśnicy to druga pod względem zaufania społecznego grupa zawodowa w Polsce. Więcej na: www.lasy.gov.pl

O Fundacji Nasza Ziemia:

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego – edukację ekologiczną. Została założona 20 lat temu przez  Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o ochronę środowiska naturalnego. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie. Więcej na: www.naszaziemia.pl.

fot. Ł. Misiuna