Województwo mazowieckie najbardziej aktywnym uczestnikiem 5. edycji konkursu grantowego!

Znamy już zwycięzców piątej edycji konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Po stronie natury”. W tym roku jury wybrało 11 zwycięskich projektów spośród ponad 400 nadesłanych wniosków. Jednym z laureatów jest grantobiorca z województwa mazowieckiego, który wykazał się skrupulatnością oraz innowacyjnością w zaplanowaniu działań ekologicznych.

Aby ubiegać się o grant należało przygotować projekt mający na celu poszerzenie wiedzy o ochronie przyrody oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej. Jak co roku najwyżej ocenione zostały inicjatywy propagujące aktywną edukację prowadzoną w terenie i pomysły odpowiadające na lokalne potrzeby. Zwycięskie projekty charakteryzowały się nie tylko poprawnością merytoryczną i formalną, ale także ciekawym ujęciem i innowacyjnymi metodami ich realizacji.W piątej edycji konkursu najaktywniejsze okazało się województwo mazowieckie z 44 nadesłanymi wnioskami.

Konkurs grantowy jest nieodłącznym elementem programu „Po stronie natury”, realizowanym niezmiennie od 2009 roku we współpracy trzech partnerów: Żywiec Zdrój, Fundacji Nasza Ziemia oraz Lasów Państwowych. W efekcie czterech edycji, nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano aż 89 inicjatyw proekologicznych odpowiadających na lokalne potrzeby. W tym roku instytucje i placówki zajmujące się edukacją ekologiczną, mogły ubiegać się o przyznanie grantu w wysokości do 10 tysięcy złotych. W puli konkursu grantowego znajdowało się 100 tysięcy złotych.

Opis zwycięskiego projektu:

Polskie Towarzystwo Mykologiczne – Warszawa

Projekt „Życie ukryte w drzewie – grzyby”

Polskie Towarzystwo Mykologiczne otrzymało grant na realizację projektu, którego celem jest edukacja społeczeństwa na temat grzybów, które są istotnym elementem każdego ekosystemu. Projekt składa się z trzech rodzajów działań. Pierwszym etapem będzie konkurs fotograficzny – „Grzyby – życie ukryte w drzewie”, którego celem jest zaprezentowanie różnorodności i bogactwa gatunkowego grzybów. Następnie zorganizowana zostanie gra terenowa o drzewach i grzybach, prezentująca ciekawostki, związane z współwystępowaniem drzew i grzybów. Jesienią ze zdjęć wyróżnionych w konkursie fotograficznym zostanie przygotowana wystawa, którą będzie można obejrzeć na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego UW, a także w Szczecinie i Lublinie.

 

Pełna lista zwycięzców 5. edycji konkursu grantowego:

 

 

Nazwa wnioskodawcy

Miejscowość, Województwo               

Nazwa projektu

Stowarzyszenie T.O.U.R. Aktywni – Ciepłowody

Ciepłowody,                     woj. dolnośląskie

 „Nasz park ekologicznym miejscem wypoczynku”

Przedszkole Publiczne nr 20 w Głogowie

Głogów,                        woj. dolnośląskie

„Aby wiedzę czerpać nie z książek, ale z nieba i ziemi, z dębów i buków”

Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate

Kamienna Góra,              woj. dolnośląskie

„Nauczanie na polanie, czyli klasa w plenerze”

Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK

Kruszyn,                                   woj. dolnośląskie

„Poszukiwacze zaginionej przyrody”

ZHP Chorągiew Łódzka, Hufiec Skierniewice

Skierniewice,                   woj. łódzkie

 „Dotrzeć do źródeł”

Polskie Towarzystwo Mykologiczne

Warszawa,                     woj. mazowieckie

Projekt „Życie ukryte w drzewie – grzyby”

Szkoła Podstawowa w Wojtkowej

Wojtkowa,                     woj. podkarpackie

„Bliskie spotkanie z Naturą”

Urząd Gminy w Pszczółkach

Pszczółki,                              woj. pomorskie

 „Na ratunek pszczołom”

Gimnazjum Pubiczne nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Czechowice-Dziedzice,   woj. śląskie

 „Arboretum inspiruje”

Zespół Szkół im. Ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach

Radziechowy,                 woj. śląskie

 „Beskidy to jest nasze miejsce na Ziemi”

ZHP Chorągiew Śląska, Hufiec Węgierska Górka

Węgierska Górka,    woj. śląskie

„Za Gackiem po górach”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt prasowy:

 

Monika Piekarska

Specjalista ds. PR Żywiec Zdrój S.A.

tel. 519 064 147, e-mail: monika.piekarska@danone.com

 

Aleksandra Modzelewska

The Addictives

Biuro Prasowe programu ”Po stronie natury”

tel.  666 381 468 e-mail: Aleksandra.Modzelewska@theaddictives.com

 

 

 

***

 

O programie „Po stronie natury”:

Po stronie natury” to unikalny wieloletni sojusz na rzecz przyrody liderów z różnych sektorów. W ramach programu od 2009 roku z powodzeniem współpracują ze sobą instytucja państwowa – Lasy Państwowe, organizacja pozarządowa  – Fundacja Nasza Ziemia  oraz organizacja biznesowa – Żywiec Zdrój S.A. Każda ze stron wnosi do niego wyjątkową wiedzę, doświadczenie i wkład praktyczny lub finansowy.

 

W ramach „Po stronie natury” organizowana jest coroczna akcja sadzenia miliona drzew w Beskidzie Żywieckim oraz ogólnopolski konkurs grantowy na projekty ekologiczne odpowiadające na potrzeby lokalnych społeczności. W pierwszych dwóch latach program funkcjonował pod nazwą „Moje Silne Drzewo”.

 

Zadaniem „Po stronie natury” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem ochrony środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nie. Do programu może przyłączyć się każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla przyrody i dobrze się przy tym bawić. Dotychczasowe działania przyczyniły się procesu odnawiania Puszczy Karpackiej – 4 milionami drzew obsadzono obszar o powierzchni ponad 715 ha. W ramach konkursu grantowego łącznym nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano do tej pory 89 projektów proekologicznych.