Stop zabijaniu ptaków w budynkach!

W całym kraju trwa proces termomodernizacji budynków. Niestety w imię polityki ograniczania emisji realizowana jest polityka eksterminacji i bezprawia, której skutkiem jest radykalne zmniejszanie populacji niektórych gatunków. Im bardziej chcemy być energooszczędni tym bardziej zabijamy ptaki i nietoperze w budynkach. Tak nie musi być. Istnieją procedury, metody i prawo umożliwiające docieplanie budynków i ochronę dzikich zwierząt, które je zamieszkują.

 

Budynki mieszkalne w tym bloki to w warunkach miejskich siedliska dziko żyjących zwierząt: ptaków i nietoperzy. Niszczenie ich siedlisk jest zakazane prawnie, zabijanie dzikich zwierząt jest zakazane prawnie. Bloki mieszkalne mogą być siedliskiem nawet kilkunastu gatunków ptaków i kilku gatunków nietoperzy. Są to m.in.: pustułki, kawki,pliszki, kopciuszki, wróble, jaskółki oknówki, jerzyki, sikory bogatki oraz borowce wielkie i mroczki posrebrzane. Te zwierzęta mają ogromny, pozytywny wpływ na nasze życie! Poza tym a może przede wszystkim są chronione prawem i po prostu NIE WOLNO ich zabijać. Jeśli nie chcesz aby Kielce zamieniały się w pustynię biologiczną, jeśli chcesz żyć w przyjaznym środowisku, cenisz życie nie tylko swoje ale także zwierząt, nie godzisz się na bezprawie i urzędniczą apatię – REAGUJ!!!

W całym mieście trwają prace remontowe i termomodernizacyjne budynków. Bloki się dociepla, maluje, otwory w stropodachach się zatyka. Trwa sezon lęgowy ptaków i rozrodczy nietoperzy. NIE WOLNO niszczyć ich siedlisk!!! Budowlańcy i spółdzielnie mieszkaniowe są poinformowane o uwarunkowaniach prawnych ochrony zwierząt na swoim terenie ale od lat ignorują prawo. Wykonują prace bez wymaganych zgód, niezgodnie z prawem, mordują setki zwierząt rocznie. Populacje ptaków i nietoperzy mają coraz mniej miejsca w dzikich siedliskach dlatego szukają schronienia w miastach. Ale tu czeka je eksterminacja. Nie pozwól aby Kielce były pułapką ekologiczną! Kielce nie muszą być pustynią biologiczną a Kielczanie mogą reagować.

Jeśli zauważyłeś, że na Twoim osiedlu morduje się zwierzęta w trakcie remontu bloku: działaj! Poniżej znajdziesz prostą instrukcję co zrobić aby chronić prawo i życie:

http://stop.eko.org.pl/wp/wp-content/uploads/pliki/zamurowywanie_gniazd_poradnik_interwencyjny.pdf

1. Dokumentuj
2. szukaj świadków
3. wzywaj policję
4. informuj media
5. pilnuj!
6. nie odpuszczaj!!

Piszcie, dzielcie się swoimi interwencjami, pytaniami, doświadczeniami.
Tylko razem możemy zatrzymać bezprawie, ignorancję i łamanie prawa.

Akcja zgłaszania przypadków łamania prawa i dokumentująca Wasze interwencje została zamieszczona na Facebooku jako „Wydarzenie”:

https://www.facebook.com/events/1107398965942084/