Tajlandia powinna zakazać handlu kością słoniową

Olbrzymie ilości kości słoniowej z Afryki trafiają na rynek w Tajlandii – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Kłusownicy wykorzystują lukę w tajlandzkim prawie, które zezwala na handel kością słoniową, pochodzącą z tego kraju i pod tym pretekstem wprowadzają na rynek kość słoniową z Afryki. WWF apeluje do premiera Tajlandii o całkowity zakaz handlem kością słoniową. Każdy może podpisać się po petycją do premiera Tajlandii z apelem o wprowadzenie tego zakazu.

 

Tajlandzkie prawo dopuszcza handel kością słoniową pochodzącą ze zwierząt żyjących na terenie Tajlandii. Tymczasem zorganizowane grupy kłusowników i przemytników wprowadzają nielegalnie na rynek ogromne ilości kości słoniowej z Afryki.

 

Tak sformułowane prawo nie jest w stanie ochronić afrykańskich słoni i zapobiec nielegalnemu handlowi kością słoniową spoza granic Tajlandii – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – Premier Yingluck Shinawatra może zmienić przepisy niekorzystne dla ochrony tych majestatycznych zwierząt i wprowadzić całkowity zakaz handlu kością słoniową.

 

W dniach 3-14 marca w Bangkoku odbędzie się konferencja stron Konwencji Waszyngtońskiej (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Na spotkaniu będą obecni przedstawiciele rządów 176 krajów. Właśnie wtedy organizacja ekologiczna WWF przekaże premierowi Tajlandii petycję, którą można podpisać już dziś.

 

Skala kłusownictwa w Afryce osiągnęła najwyższy w historii poziom. Każdego roku giną dziesiątki tysięcy słoni, a ich cenne ciosy trafiają na rynek azjatycki. Większość kości trafia do Tajlandii i Chin, część także do Malezji, Filipin, Hongkongu i Wietnamu. W Tajlandii znajduje się największy nieuregulowany rynek kości słoniowej na świecie, a tajscy konsumenci napędzają popyt na produkty z niej wykonane. Wśród nabywców kości znajdują się również turyści spoza tego kraju.

 

Turyści często kupują produkty wykonane z kości słoniowej nieświadomi ich pochodzenia – dodaje Gołębiewska . – Część ludzi nadal uważa, że słonie gubią ciosy w naturalny sposób. Tymczasem słonie są zabijane w tym celu. Kłusownicy działają bezlitośnie, zabijając całe rodziny słoni oraz samice z młodymi.

Statystyki pokazują, że ilość nielegalnie pozyskiwanej kości słoniowej zaczęła wzrastać już w 2008 roku i w 2011 roku osiągnęła rekordowy poziom. W 2011 roku udaremniono aż 17 prób wywiezienia kości słoniowej z Afryki i skonfiskowano ponad 26 ton kości z rąk kłusowników. Całkowity zakaz handlu kością słoniową w Tajlandii pomoże ograniczyć skalę kłusownictwa w Afryce.

 

Podpisz petycję w sprawie całkowitego zakazu handlem kością słoniową w Tajlandii – ocalslonie.wwf.pl.

 

Więcej informacji:

 

Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, tel. 604631633.