Zimowe Liczenia Nietoperzy w Górach Świętokrzyskich

Zima to ważny okres w cyklu rocznym życia nietoperzy. Już późną jesienią zajmują one zimowe kryjówki, które pozwolą im przetrwać tę ciężką porę roku. Zimowiska nietoperzy różnią się od miejsc letniego pobytu tych zwierząt. Zwykle są to jaskinie, piwnice, szyby wentylacyjne, zsypy, studnie, ziemianki itp ciemne i chłodne miejsca o odpowiedniej wilgotności powietrza. Niektóre gatunki zimują w skupiskach po kilka tysięcy osobników. Ich organizmy są doskonale anatomicznie i metabolicznie przystosowane do „wyłączenia” funkcji życiowych i „przeczekania” zimy bez konieczności podejmowania aktywności. Np. stopy nietoperzy działają jak automatyczny zacisk i bez udziału wysiłku i spalania cennych zasobów energetycznych pozwalają nietoperzom zwisać z sufitu głową w dół. Zgromadzona jesienią tkanka tłuszczowa musi wystarczyć do wiosny a każde wybudzenie się nietoperza to poważne ryzyko śmierci głodowej, z zimna lub choroby.

Poznanie miejsc zimowania nietoperzy jest ważne z punktu widzenia ich ochrony. Zachowanie żerowisk i miejsc zakładania kolonii rozrodczych bez ochrony zimowisk nie pozwoli na ochronę tych sympatycznych i bardzo pożytecznych ssaków.

W związku z tym w dniach 21-31 stycznia 2013 roku chiropterolodzy przeprowadzą poszukiwania miejsc zimowania nietoperzy w 3-4 miejscowościach w Górach Świętokrzyskich. Dotychczasowe dane z tego obszaru są bardzo skromne i niewystarczające dla skutecznej ochrony grupy zwierząt, która jest nadal mało znana i silnie zagrożona.

Liczenia odbędą się we wsiach: Masłów, Dąbrowa, Odrowążek i Obice.

Jeśli znajdziesz zimą nietoperza, skontaktuj się z nami. Nie dotykaj go, nie płosz, nie dmuchaj na niego. Zostaw tam gdzie jest i zadzwoń pod numer: 664015563.

plakat: Anna Benicewicz-Miazga ABMProject