Zielony Patrol w Kielcach
"Zielony" patrol" to akcja Prezydenta Kielc skierowana do uczniów kieleckich szkół gimnazjalnych. Miasto zostało podzielone na sektory, których opiekunami są poszczególne "zielone patrole" z różnych szkół. Zadaniem patroli jest poznanie i opis swoich sektorów pod kątem atrakcyjności przyrodniczej i bioróżnorodności. Przede wszystkim jednak zadaniem młodzieży jest kontrola miejsc pod względem występowania dzikich wysypisk śmieci i innych przypadków łamania prawa o ochronie przyrody i środowiska. Zespoły składają się z młodych przyrodników, osób, które interesują się zagadnieniami ochrony i badania przyrody. Zajęcia terenowe prowadzone są przez nauczycieli a przy opisie i dentyfikacji różnych grup pomagają przyrodnicy.
Ecopress.pl rozpoczyna akcję wspierania młodych przyrodników iudostępnia swoje łamy dla tekstów tych, którzy zamierzają rozpocząć przygodę z dziennikarstwem przyrodniczym. Niebawem odbęda się warsztaty dziennikarstwa przyrodniczego dla kieleckiej młodzieży o czym poinformujemy.
Poniżej krótkie relacje z jednej z wycieczek Zielnogo Patrolu ze Szkoły Podstawowej 33 w Kielcach.
TROPAMI LEŚNYCH MIESZKAŃCÓW…
Dnia 10 lutego 2012 roku wraz z koleżankami i kolegami Zielonego Patrolu nr 35 wybraliśmy się na zajęcia edukacyjne do lasu. Tematem wycieczki było poznanie życia zimowych mieszkańców lasu, zaś jednym z naszych zadań było poszukiwanie tropów i śladów zwierząt. Przyrodnik, który był z nami wyjaśnił, że tropy to odciski kończyn pozostawione na podłożu przez zwierzęta, zaś ślady to żerowiska, nory oraz odchody zwierząt. Mieliśmy okazję o wiele lepszą niż o jakiejkolwiek innej porze roku do odczytywania krok po kroku zachowań zimowych mieszkańców lasu. Po kilkukrotnej próbie, przy odrobinie wprawy, szczęścia oraz bezcennych wskazówek Pana Przyrodnika, na podstawie tropów udało nam się określić kilka gatunków zwierząt. Okazało się, że wygląd, układ i rozmiar śladów zdradzał nam wiele tajemnic. Na początku wytropiliśmy wyraźne ślady sarny, racice odbite na świeżym, nieudeptanym śniegu. Szybko odnaleźliśmy również tropy szarego zajączka, który kicał po lesie. Tylko dzięki mistrzowskiemu wzrokowi naszego przewodnika odnaleźliśmy tropy myszy leśnej. Tropy pozostawione przez te małe gryzonie ustawione są tak, że ślady kończyn tylnych poprzedzają przednie, zakończone są pięcioma palcami, przy czym palec pierwszy jest mało widoczny nawet w ” białym puchu ”. W trakcie wyprawy dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób pomagać leśnym mieszkańcom, by bezpiecznie przetrwały zimę. Dzięki tym zajęciom nasza wiedza o lesie i jego mieszkańcach stała się znacznie bogatsza.
Bogatsi o nowe doświadczenia, z uśmiechniętymi buziami zakończyliśmy udaną wycieczkę, by radośnie rozpocząć ferie zimowe.
Jakub Sikora 4b
10 lutego 2012 roku, w piątek po lekcjach wybraliśmy się z Zielonym Patrolem na Stadion Leśny. Była mroźna, zimowa pogada, ale nikomu to nie przeszkadzało. Okazało się, że nasz przewodnik wie chyba wszystko o zwierzętach leśnych i swoją wiedzą chciał się z nami podzielić. Wędrowaliśmy leśnymi ścieżkami szukając tropów zwierząt. Przewodnik pokazał nam tropy saren. Niestety nie spotkaliśmy żadnego zwierzęcia.
Kuba Strykowski 4b
Zwierzęta często prowadzą ukryty tryb życia i bardzo dobrze maskują się w naturze. Trudno więc je obserwować. Zostawiają jednak wiele śladów i dzięki temu możemy je rozpoznać. W tym celu Zielony Patrol nr 35 wybrał się na zajęcia terenowe na Stadion Leśny. Z pomocą przyrodnika udało nam się rozpoznać ślady zająca, łasicy, wiewiórki, sarny i …psa.
Monika Jakóbczak 4 b
Jestem członkiem Zielonego Patrolu nr 33 w Szkole Podstawowej nr 33 w Kielcach. Dnia 10 lutego 2012 roku uczestniczyliśmy w wycieczce na Stadion Leśny. Jej celem było zapoznanie się z życiem w lesie w okresie zimowym. Ta pora roku jest niewątpliwie piękna, ale jednocześnie bardzo sroga i wymagająca w stosunku do ludzi i zwierząt. Zimą życie w lesie przygasa. Drzewa straciły liście, liczne owady gdzieś zniknęły i ptaki też już tak radośnie nie śpiewają. Część zwierząt postanowiła przespać ten okres, część udała się na emigrację do cieplejszych krajów, ale sporo z nich jednak zostało.
Podczas naszej wycieczki wraz z przewodnikiem przyglądaliśmy się zimie w lesie. Podczas spaceru zauważyliśmy liczne, zachowane wiernie przez śnieg ślady sarny, myszy, zająca i łasicy. Na drzewie zauważyliśmy skaczącą z gałęzi na gałąź wiewiórkę. Podziwialiśmy piękno połyskującego w słońcu śniegu otulającego gałęzie drzew. Wycieczka trwała dwie godziny. Był to miło spędzony czas.
Kamil Pacierz 4 b